Ozonowanie to najskuteczniejszy sposób przeprowadzania dezynfekcji bez użycia środków chemicznych, gdzie biobójczym czynnikiem jest ozon, czyli gaz o bardzo silnych właściwościach biobójczych. Zabieg ozonowania sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest czystość mikrobiologiczna i sterylność, a także uzyskanie otoczenia wolnego od nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu mikroorganizmów, wirusów, zarodników grzybów oraz pleśni.
W sprzyjających warunkach wilgoci i zaciemnienia grzyby i pleśnie rozwijają się bardzo szybko. Zaczynają się tworzyć już przy wilgotności powietrza na poziomie 60%. Znanych jest blisko 120 tysięcy gatunków grzybów.
W zimie, gdy na zewnątrz niskie temperatury, a w domach włączone grzejniki, wilgotność powietrza jest bardzo niska, niekiedy spada nawet do 20%. Tak suche powietrze powoduje unoszenie się w nim mnóstwa kurzu, pyłu, wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Mogą one powodować kaszel, katar czy też reakcje alergiczne. Natomiast zbyt duża wilgotność powietrza (przyjmuje się, że optymalna wilgotność wynosi 40-60%), powoduje skraplanie się jej nadmiaru np. na oknach i innych gładkich powierzchniach. Z kolei powierzchnie porowate i wilgotne, takie jak tynk, tkaniny stają się wówczas idealnym miejscem do namnażania się patogenów – roztoczy, grzybów pleśniowych, bakterii gnilnych. Bardzo często przyczyną takiej sytuacji jest zatkana lub niewłaściwa wentylacja (zbyt szczelne okna). Rozwijające się pleśń i grzyby są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i powodują szereg problemów. Pleśnie i grzyby w trakcie swojego rozwoju wytwarzają szkodliwe substancje, m.in. dwutlenek węgla, mykotoksyny, aflatoksyny i ochratoskyny. W takiej sytuacji, w powietrzu którym oddychamy unoszą się również zarodniki, które dostają się do naszych płuc. Długotrwałe oddziaływanie grzybów i pleśni na nasz organizm przyczynia się do problemów z oddychaniem, bóli mięśniowych i stawowych, zapalenia zatok, infekcji skórnych.
Ozonowanie to idealna i ekologiczna metoda, gdy potrzebujemy odkazić dom, mieszkanie, samochód, czy też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Co istotne, ozonowanie nie oddziałuje na sprzęt elektroniczny.
Zabieg ozonowania szczególnie polecany jest alergikom, gdyż pozwala na pozbycie się z pomieszczeń roztoczy, grzybów, pleśni i bakterii. Efekt zabiegu jest szybki, a świeżym, wolnym od alergenów powietrzem można cieszyć się już pół godziny po zakończonym zabiegu i przewentylowaniu pomieszczeń.
Ozon nie pozostawia po sobie żądnych śladów. Łączy się w jedną całość z tlenem, a po około 30 minutach rozpada i w pomieszczeniu pozostaje sam tlen. Dzięki takiemu działaniu, osoby w ozonowanych pomieszczeniach nie są narażone na działania, czy też pozostałości pestycydów lub innych trujących związków.
Dodatkowym atutem ozonowania jest również pozbycie się nieprzyjemnych zapachów zwierząt, a nawet zapachu moczu kota lub psa, których w praktyce bardzo trudno się pozbyć. Ozon potrafi usunąć przykrą woń, dzięki niszczeniu cząsteczek zarodników i bakterii, którą są jej przyczyną. Zabieg ozonowania poradzi sobie również ze zniwelowaniem zapachu dymu papierosowego, zapachu farb po remontach, spalenizny, stęchlizny, dodatkowo usuwając bakterie i alergeny.
Zabieg ozonowania warto przeprowadzić:
• po remontach, w celu usunięcia toksycznych związków zawartych w materiałach budowlanych
• po zalaniu mieszkania, w celu pozbycia się zarodników grzybów i pleśni
• po kupnie mieszkania, w którym palono papierosy, trzymano zwierzęta
• po przebytych chorobach, ponieważ ozon zabija w pomieszczeniu wszelkie bakterie
• w sytuacji, gdy jesteśmy alergikami, w celu usunięcia alergenów i roztoczy