Wygląd
Świdrzyk cygarowiec to chrząszcz wielkości od 3,5 do 4,5 mm. Samce są nieco mniejsze od samic. Ciało świdrzyka jest rudo-brunatne, a nogi i czułki żółte.

Rozwój
Samica składa około 100 jaj. Czas trwania stadium jaja zależy od temperatury. W temperaturze 20°C trwa ono 20 dni. W temperaturze 35°C to już tylko 5-6 dni. Po wylęgu, larwy są bardzo aktywne. Przed przeobrażeniem, z resztek pokarmu i kału tworzą kokon. W temperaturze 20°C i wilgotności powietrza ok. 80%, całość rozwoju larw może trwać do 70 dni. Temperatura poniżej 15°C to brak aktywności larw, jednak z możliwością przeżycia przez ok 3 tygodnie. W temperaturze 0°C jaja giną w 100% po 11 dniach, larwy po 12 dniach, natomiast poczwarki i dorosłe osobniki po 2 tygodniach.

Dorosłe chrząszcze nie pobierają pokarmu i żyją około 6 tygodni. Najbardziej aktywne są wieczorem i nocą. Jaja składane są bezpośrednio na produktach, którymi żywią się larwy. Są to przede wszystkim surowy tytoń, wyroby tytoniowe, ale również orzechy, ryż, susz owocowy, ziarno kakaowe, kawa niepalona, zioła lecznicze, przyprawowe, drożdże, suszone ryby, czy nawet tekstylia z włókien naturalnych. Dla pełnego rozwoju potrzebna jest temperatura minimum 21°C. W tak optymalnych warunkach, pełen rozwój jednego pokolenia to ok 10 tygodni.

Szkody
Świdrzyka cygarowca można spotkać przede wszystkim w suszarniach ziół, magazynach, zapleczach aptek. Do gospodarstw domowych przedostaje się wraz z produktami takimi jak tytoń (surowy, suszony), ryż, suszone owoce, zioła, niepalone ziarna kakaowca i kawy, suszona papryka, orzechy, drożdże, suszone ryby. Świdrzyka cygarowca można znaleźć również na materiałach z naturalnego włókna. Samice składają jaja na produktach, na których później żerują larwy powodując szkody. Produkty te zanieczyszczają kałem i wylinkami. Przed przeobrażeniem, świdrzyki cygarowca z resztek pokarmu i kału tworzą kokon. Dorosłe osobniki nie odżywiają się, największą aktywność przejawiają wieczorem i nocą. Dożywają 6 tygodni.

Zwalczanie
Najistotniejsza w walce z tym owadem jest profilaktyka. Należy przeglądać produkty spożywcze i usuwać skażone produkty. Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się świdrzyka jest poddanie porażonego produktu działaniu niskiej temperatury. Należy wietrzyć spiżarnie, kuchnie, miejsca gdzie przechowujemy żywność, albo na kilka godzin umieścić je w lodówki. W temperaturze poniżej 15°C larwy świdrzyka cygarowca pozostają nieaktywne, ale nie giną od razu. Mogą żyć jeszcze przez około 3 tygodnie. Temperatura 0°C zabija jaja i larwy po 11-12 dniach, a poczwarki i osobniki dojrzałe po 13-14 dniach. Dla zwalczenia świdrzyka cygarowca można użyć mocno pachnące rośliny lub wytwarzane z nich olejki np.: miętę, liść laurowy, wanilię, pomarańcze, goździki, lawendę. Ze względu na swój mocny zapach, rośliny te działają odstraszająco na szkodniki. Można spróbować użyć odkurzacza do wyciągnięcia nieproszonych gości z zakamarków naszych mieszkań.

W przemyśle tytoniowym czy dużych suszarniach ziół, wysoką skutecznością cieszą się pułapki feromonowe stosowane do zwalczania świdrzyka cygarowca

Psotniki (gryzki) to małe szkodniki, lubiące wilgotne pomieszczenia. Bez wątpienia, ich obecność świadczy o zaniedbaniu porządków. W związku z tym, ich występowanie związane jest z gorszym stanem sanitarnym pomieszczeń.

Gryzki nie są typowymi owadami synantropijnymi, czyli takimi, które szczególnie upodobały sobie bliskość człowieka. Występują w przyrodzie naturalnie, ale czasem zdarza się, że trafiają do naszych domów. Co prawda w przyrodzie nie są szkodliwe, natomiast w naszych domach stają się szkodnikami. Zanieczyszczają żywność oraz atakują przedmioty z papieru, takie jak tapety, zeszyty, książki. Przez to czasami nazywane są wszami książkowymi.

Wygląd
Gryzki (psotniki) to malutkie owady, wielkości od 1 do 6 mm. Ich ciało przybiera barwę od jasnoszarej po ciemnobrązową. W stosunku do ciała, głowa gryzków jest dość duża, wyposażona w długie czułki. Tułów jest skrócony, wydłużony natomiast jest ich odwłok. Ich odnóża zakończone są stopami, z widocznymi pazurkami. W zależności od gatunku, niektóre z gryzków mają błoniaste skrzydła, inne są ich pozbawione, a w ich miejscu znajdują się malutkie łuski. Osobniki posiadające skrzydła, często lato spędzają poza siedzibami ludzkimi i wracają do nich wraz z pierwszymi chłodami. Jaja gryzków są gładkie i perłowo-białe.

Rozwój
Gryzki rozmnażają się partogenetycznie. To znaczy, że gryzki rozwijają się z niezapłodnionych jaj, bez udziału samców. Z jaj wykluwają się w wyłącznie samice, co pozwala populacji szybko zwiększać liczebność. Samica gryzka składa do 200 jaj na podłożu. Złożone jaja zostają zamaskowane, jeśli złożone zostały w zapasach kuchennych, to ich drobinkami. Czas trwania cyklu rozwojowego zależy od temperatury, w ciepłych miesiącach trwa około 3 tygodni (temperatura 27°C i 70% wilgotności). Dorosły owad żyje od 70 do 140 dni. Po około 1-2 tygodniach z jaj wylęgają się gryzki. Linieją do 8 razy, a po 15 dniach przeobrażają się w postać dorosłą. Nimfy stopniowo upodabniają się do dorosłych gryzków. Gryzki są stosunkowo odporne na brak pokarmu, natomiast nie na brak wody. Potrafią ją absorbować z powietrza, pod warunkiem, że jego wilgotność przekracza 60%. Jednak jeżeli wilgotność spada do 55%, gryzki wysychają i umierają. W środowisku naturalnym odżywiają się grzybami, glonami, porostami, przesiadują na spodniej stronie liści. Znaleźć je można w gniazdach ptaków, w lesie pod korą drzew i na liściach.

Szkody
W środowisku naturalnym gryzki nie są szkodliwe, jednak czasami w naszych domach i magazynach znajdują warunki dobre do życia. Wtedy stają się szkodnikami, ponieważ zanieczyszczają żywność odchodami, wylinkami, martwymi osobnikami, przenoszą również drobnoustroje chorobotwórcze. Z kolei w magazynach przedostają się do pszenicy, żyta, nasion rzepaku. W domu można je zaobserwować w mące, kaszy, ryżu, płatkach śniadaniowych zbożowych, słodyczach, mięsie. Żywią się resztkami naskórka i drewna. Lubią strzępki różnych grzybów pleśniowych, stąd też często widoczne są w wilgotnych miejscach. Występują również na książkach (ich angielska nazwa book lice – wszy książkowe), w zagięciach tapet (zdarza im się zjadać klej do tapet i powodować ich odrywanie od ściany), na tapicerkach, meblach i dywanach, a także w zacienionych, zakurzonych miejscach.

Zwiększona obecność gryzków wskazuje ponadto na istotny problem – to znak, że w naszym domu, mieszkaniu czy pomieszczeniach gospodarczych jest wilgoć, może też występować zagrzybienie i pleśń. Takie warunki mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt domowych. Zatem zwiększająca się populacja gryzków powinna być sygnałem do poszukania przyczyny problemu. Gryzki występują nie tylko w domach czy magazynach, ale również w sklepach, muzeach, a nawet w szpitalach, w których to wybierają wilgotne opatrunki. Natomiast martwe gryzki znajdujące się w kurzu mogą powodować alergie.

Zwalczanie gryzków następuje przez zastosowanie tzw. insektycydów kontaktowych, jednak może okazać się, że nie każdy osobnik trafi na miejsce spryskane trucizną. Dlatego do zwalczania gryzków zaleca się wynajęcie wyspecjalizowanej firmy DDD, dysponującej urządzeniami, dzięki którym preparat biobójczy zostaje rozprowadzony równomiernie, w każdym miejscu. Są to głównie zamgławiacze ULV – urządzenia rozbijające preparat na mgiełkę o bardzo małych i lekkich kropelkach, gwarantując rozejście się insektycydu wszędzie i zapewniając kontakt każdego osobnika z nim.

Najlepszą profilaktyką przeciwko gryzom jest obniżenie wilgotności w pomieszczeniach dotkniętych ich obecnością. Gryzki do życia potrzebują wody i wysokiej wilgotności, jeżeli obniżymy ją do poziomu poniżej 60%, dobre dla nich warunki znikną, a same gryzki po prostu zginą. Istotne jest też zlikwidowanie źródeł wilgoci, takich jak cieknące rury czy kapiące krany. Wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia, umożliwia rozwój pleśni i grzybów, które także są pożywieniem dla gryzków, a przy tym same w sobie są groźne, ponieważ wydzielają mykotoksyny doprowadzając do rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów.
Podczas sprzątania, należy szczególną uwagę zwrócić na zakamarki ukryte przed ludzkim wzrokiem. Gromadzące się resztki, kurz, pyłki są dobrą pożywką dla gryzków i innych insektów. Należy usuwać wodę z łazienki i kuchni, resztki pokarmowe, a zapasy sypkiej żywności trzymać w zamkniętych pojemnikach. W kuchniach istotne jest dokładne sprzątanie wnętrz szafek i szuflad, pozbywając się resztek sypkich produktów i okruchów. Książki zawsze lepiej trzymać w oszklonej biblioteczce, a jeśli jest to niemożliwe, należy regularnie sprzątać książki i usuwać z nich kurz.

Wygląd
Kobielatka kawowa to owad, którego ciało osiąga długość od 2,5 do 4,5mm. Jego pokrywy są koloru szarobrązowego z jaśniejszymi plamkami. Głowę ma małą z wyciągniętym ryjkiem i wypukłymi oczami. Trzy ostatnie człony ma prawie czarne, zgrubiałe, a odnóża mocne, długie, o nieco zgrubiałych udach. Przedplecze natomiast silnie rozszerzone ku tyłowi. Samica składa zółtawo-białe połyskujące jaja długości 0,6 do 0,7mm. Na powierzchni jaj widoczne są punkty ułożone w podłużne linie. Larwy osiągają 4,5 do 5mm długości, mają łukowaty kształt, są pozbawione odnóży, natomiast pokryte są długimi włoskami. Poczwarka osiąga do 4mm, początkowo jest biała, w miarę rozwoju ciemnieje, na końcu odwłoka ma dwa wyrostki.

Rozwój
Samice kobielatki kawowe j składają ok 130-140 jaj. Jaja składane są w szczelinach produktów, najczęściej są to nasiona kawy. Larwy wgryzają się do wnętrza nasienia i w nim przechodzą cały rozwój. Przepoczwarzenie również odbywa się wewnątrz nasienia, a chrząszcz wychodzi przez okrągły otwór. W pomieszczeniach wilgotnych, dorosłe chrząszcze mogą żyć nawet 30 dni. Rozwój jednego pokolenia w temperaturze 27°C i wilgotności względnej 100% kończy się po 29 dniach, natomiast w wilgotności minimalnej 60% po 57 dniach. Kobielatka kawowa pochodzi prawdopodobnie z Indii, natomiast obecnie występuje na całym świecie i może być do nas importowana z nasionami kawy, kakao, ziaren kukurydzy. Może też żerować w innych nasionach, orzechach i roślinach leczniczych

Wygląd
Naścierwki to owady należące do rodziny przekraskowatych. Czułki naścierwków zbudowane są z trzynastu członów. Zakończone są wyraźną trójczłonową buławką. Przedplecze naścierwków przyozdabiają po bokach listewki. Ciało naścierwków jest błyszczące, ma jaskrawe kolory. Naścierwki mogą być fioletowe, żółte lub czerwone. Żywią się kornikami. Zjadają dorosłe osobniki tych owadów, jak również ich larwy. Naścierwki poszukują korników w ich tunelach i tam też żyją.

Wybrane gatunki naścierwków

Pasterek domowy
Pasterek domowy często spotykany jest w mieszkaniach. Przedostaje się do nich razem z drewnem. Pasterek z jednej strony jest owadem pożytecznym, gdyż żywi się kołatkiem i spuszczelem oraz innymi szkodnikami, a z drugiej strony sam powoduje poważne szkody drewna.

Pasterek rudonogi
Naścierwek rudonogi to owad o podłużnym, zielono-niebieskim, metalicznie połyskującym ciele. Jego pokrywy są owłosione, posiadają liczne zagłębienia. Pierwsze człony czułków i odnóża naścierwka rudonogiego są brązowe. Naścierwek rudonogi cechuje się wyjątkowo wysoką płodnością. Samica składa od 400 do nawet 2000 jaj. Składane są one przede wszystkim na pokarmie, którym żywią się larwy, takim jak ser, mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Po wylęgnięciu się larwy naścierwka rudonogiego wgryzają się w mięso, w którym rozwijają się do 10 milimetrów długości. Larwy naścierwka rudonogiego linieją kilkukrotnie. Po wyrośnięciu opuszczają swój pokarm i szukają miejsc, w których będą mogły się przepoczwarzyć. Przepoczwarzenia dokonują się w różnego rodzaju szczelinach i zagięciach, w opakowaniach, jak również w opuszczonych osłonkach poczwarkowych much. Osobniki dorosłe naścierwka rudonogiego latają powoli, natomiast bardzo dobrze i chętnie biegają. Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe unikają światła. Naścierwek rudonogi to owad pospolity występujący we wszystkich miejscach, gdzie mięso jest łatwo dostępne, a więc w rzeźniach, masarniach, miejscach w których mięso jest pakowane, przechowywane lub przetwarzane. Ulubione pokarmy naścierwka rudonogiego to suszone i wędzone mięso, a także ser. Jednak w skład jego diety wchodzą również ryby, boczek, guano, mączka rybna i kostna, makuchy oleju kokosowego, karma dla psów oraz czosnek.

Wygląd
Natrupek niebieski to chrząszcz o niebieskim lub zielonym, metalicznie połyskującym ciele, z czarnymi odstającymi szczecinkami. Ma czarne czułki lub buławkę i pierwszy człon czarny a reszta czerwone. Nogi również ma czarne, natomiast stopy czerwonawe. Przedplecze natrupka zwężone jest u podstawy, pokrywy równoległe, punktowane.

Występowanie
Na terenach otwartych, larwy i osobniki dorosłe bytują w chodnikach szkodników drewna, tzw. drewnojadów, które atakuje. W pomieszczeniach zamkniętych żeruje przed wszystkim w magazynach artykułów spożywczych porażonych przez szkodniki magazynowe. Są to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, ale również inne, zasiedlone przez szkodniki. Zarówno larwy, jak i chrząszcza są drapieżne i żywią się innymi owadami. Ich obecność w mieszkaniach, magazynach żywności zazwyczaj świadczy o pojawieniu się w tych miejscach innych szkodników. Pomimo, iż gatunek tego chrząszcza niszczy inne szkodliwe owady, to jednak jego obecność w artykułach spożywczych znacząco obniża ich jakość.

Wygląd
Skórnik Kolczatek to dość duży chrząszcz, jego ciało osiąga 10 mm. Pokrywy skórnika kolczatka są czarne, pokryte gęstymi, czarnymi włoskami. Natomiast brzegi przedplecza i stronę brzuszną ciała pokrywają szare włoski. Tylny koniec pokryw jest wyciągnięty w charakterystyczny ząbek.

Rozwój
Dorosłe Skórniki żyją kilka miesięcy. W ciągu życia samica składa ponad 800 jaj o kształcie białych kiełbasek, w grupach po 3 do 20 jaj. Rozwój zarodka trwa od 3 do 12 dni. Larwa po wyjściu z jaja ma czerwono-brązową barwę i pokryta jest gęstymi włoskami. Przechodzi od 6 do 7 linień i w temperaturze pokojowej jej rozwój kończy się po 40-60 dniach. Jej ciało osiąga wtedy długość od 11 do 13 mm. Larwa jest prawie czarna, z czerwonym, podłużnym paskiem na grzbiecie. Na brzegach jej segmentów znajdują się małe chitynowe kolce, skąd nazwa. Wyrośnięta larwa, od spodu jest żółtobiała z jasnobrunatnymi włoskami. Stadium poczwarki trwa od 5 do 14 dni, dlatego też rozwój jednego pokolenia w temperaturze 20°C może zakończyć się po 55 dniach, a w temperaturze 28-30°C po 42-46 dniach.

Szkody
W środowisku naturalnym skórnik kolczatek żyje w gniazdach ptaków, a także na trupach zwierzęcych. W pomieszczeniach może rozwijać się w produktach pochodzenia zwierzęcego, rzadziej w paszach, mące. Wyrządza szkody poprzez zjadanie, uszkadzanie i zanieczyszczanie produktów swoimi odchodami i wylinkami. Łamliwe włoski, które pokrywają ciało larw wywołują alergie u zwierząt i ludzi. Larwy w czasie swoich wędrówek niszczą opakowania i inne twarde przedmioty.

Zwalczanie skórników w kurnikach
Przed podjęciem się zwalczania larw i dorosłych skórników i szubaków należy określić źródła porażenia. Mogą to być gniazda ptaków, gniazda os, szerszeni, martwe owady na parapecie, martwe gryzonie. Źródła porażenia należy usunąć z pomieszczeń kurnika i jego okolic, a następnie zniszczyć (spalić). Artykuły żywnościowe, pasze zaatakowane przez larwy skórników i szubaków nie nadają się do spożycia i należy je wyrzucić albo zniszczyć. Mniejsze partie cenniejszych pasz zainfestowane larwami, chrząszczami skórników oraz szubaków należy umieścić w temperaturze 52°C przez 20 minut lub wymrozić poprzez umieszczenie w temperaturze -18°C na 6 dni. Podczas ostrych zim można przechowywać te produkty w nieogrzewanych pomieszczeniach. Częste sprzątanie pomieszczeń i zabiegi higieniczne w kurnikach znacznie ograniczają liczebność szkodników. Zaleca się również systematyczne korzystanie z odkurzacza przemysłowego.

Podczas sprzątania należy usuwać martwe owady, pajęczyny, resztki produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, mogące stanowić miejsce bytowania szkodników. W ten sposób ograniczymy szkodnikom dostęp do pokarmu. Podczas zwalczania gryzoni z zastosowaniem trutek należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne zebranie padłych gryzoni w budynku inwentarskim i jego otoczeniu. Martwe i zasuszone gryzonie to miejsca, w których skórnikowate chętnie się rozmnażają i rozwijają. Jeżeli w obiekcie zawieszone są lampy owadobójcze, ich tace należy regularnie opróżniać z martwych owadów, ponieważ wabią szubaki i skórniki.

Gdy nie ma ptaków, w pomieszczeniach zanieczyszczonych przez skórniki i szubaki, powierzchnie należy opryskać preparatami kontaktowymi, których nie należy zmywać (nie usuwać) z powierzchni przez kilka dni. Należy jednak pamiętać, że larwy wielu skórnikowatych (np. szubaka dwukropka, skórnika słonińca) są mało wrażliwe na działanie wielu preparatów kontaktowych, dlatego zalecane są preparaty fumigacyjne, tzn. uwalniające pary substancji owadobójczej. W dużych pomieszczeniach, w których nie ma ptaków, przeprowadza się dezynsekcję preparatami do opryskiwania o działaniu kontaktowym.

Wygląd
Dorosłe osobniki strąkowca grochowego mają czarne ubarwienie, z charakterystyczną plamką na przedpleczu oraz białymi plamkami na skrzydłach. Przednie golenie i górne człony czułek mają żółtobrązowe. Ciało jest owalne, pokryte szarobrązowymi włoskami i osiąga od 4 do 5mm długości. Skrzydła są krótsze niż odwłok. Na tylnych odnóżach widoczne jest po jednym wyraźnym kolcu. Szerokość przedplecza szkodnika jest dwa razy większa od jego długości. Pokryta jest małymi ząbkami. Na pokrywach można zaobserwować dwa jasne, poprzeczne paski, utworzone z kępek włosów.

Rozwój
Jedna samica strąkowca grochowego składa do 500 żółtych jaj, o długości do 1,5mm. Po wylęgnięciu się z jaj, larwy wgryzają się do nasion, wewnątrz których następnie przechodzą cały cykl rozwojowy. Larwy szkodnika są białawe, z brązową głową, beznogie i łukowato zgięte. Osiągają od 5 do 6 mm długości. To właśnie larwy strąkowca odpowiadają w głównej mierze za powodowane szkody. Przeobrażanie się larwy następuje wewnątrz ziarna, w którym odbywało się żerowanie.

Dorosłe chrząszcze opuszczają nasiona jesienią lub wiosną i żyją do 16 miesięcy. Gdy rozwój ma miejsce w środowisku naturalnym, a chrząszcze opuszczają ziarna przed nadejściem zimy, wówczas zimowanie odbywa się w zaroślach lub ściółce leśnej. Jednak najczęściej strąkowce zimują wewnątrz nasion i opuszczają je wiosną. Następuje wychodzenie strąkowca przez okienka w nasieniu i przelatywanie na plantacje grochu. Bywa, że trafiają na pola z materiałem siewnym. Chrząszcze zasiedlają groch podczas kwitnienia.
Strąkowiec grochowy nie jest typowym szkodnikiem magazynowym ,ale często pojawia się w magazynach i niszczy przechowywane w nich nasiona, mimo iż cały jego cykl rozwojowy może odbywać się poza nimi. W ciągu roku pojawia się jedno pokolenie chrząszcza.

Wygląd
Trojszyk gryzący to chrząszcz o wydłużonym, lekko spłaszczonym ciele, długości od 3 do 3,5 mm. Ubarwienie może być rdzawo-brązowe, rude lub czerwonobrunatne. Jego trzy ostatnie człony czułków są żółte, jednakowej szerokości, ale szersze od poprzednich, tworzące buławkę. Człon końcowy jest zaokrąglony. Trojszyk gryzący ma głowę mniej masywną niż trojszyk ulec, widoczne są ciemne plamki przy przednim brzegu oka i tępe policzki, niewystające poza krawędź oczu. Przedplecze ma prostokątne w zarysie, najszersze pośrodku krawędzi bocznej, regularnie i niezbyt głęboko punktowane. Rzędy na pokrywach wąskie, ze słabo widocznymi punktami, a międzyrzędy boczne mają tępe żeberka. Stopy cechuje ostatni człon krótszy niż pozostałe razem wzięte.

Występowanie
Trojszyk gryzący to gatunek kosmopolityczny. Jego ojczyzna to prawdopodobnie Indie, gdzie występuje pod korą drzew. Bytuje w ciepłych pomieszczeniach, gdzie przechowuje się żywność. Odżywia się tam zbożem i jego przetworami, jak również kakao, suszonymi owocami, orzeszkami ziemnymi, imbirem. Spotykany też w zbiorach entomologicznych. W Polsce dość rzadko obserwowany.

Trojszyk ulec to mały chrząszcz o wydłużonym, lekko spłaszczonym ciele, które osiąga długość od 3 do 4 mm. Ciało trojszyka ulca ma ubarwienie jasnobrązowe, rdzawo brązowe lub czerwonobrunatne, z przodu może być lekko ciemniejsze. Posiada czułki o wyraźnie szerszych pięciu ostatnich członach, bez zaznaczonej buławki, jednobarwne lub jaśniejszym ostatnim członem. Człon końcowy ciała jest zaokrąglony na szczycie. Trojszyk ulec charakteryzuje się masywniejszą głową niż trojszyk gryzący oraz oczami prawie całkowicie podzielonymi przez występy policzków, kanciastych przed oczami. Przedplecze trojszyka ulca jest prostokątne w obrysie, matowe, pokryte płytkimi, średniej wielkości punktami, bardziej wydłużone niż u trojszyka gryzącego, o tylnych ostrych kątach. Żeberka boczne pokryw są również bardziej ostre. Natomiast stopy trojszyka ulca charakteryzują się ostatnim członem tak długim jak pozostałe razem wzięte.

Rozwój
Trojszyki są jednymi z najbardziej płodnych szkodników. Samica składa jaja przez 8 do 10 miesięcy. W tym czasie może złożyć nawet do 500 jaj, a jednego dnia do 15 sztuk. Dobre warunki dla rozwoju trojszyka to temperatura od 20 do 38°C, przy wilgotności powietrza nie mniejszej niż 10%. Przy warunkach najbardziej optymalnych czyli temperaturze ok 34°C i wilgotności 70%, rozwój jednego pokolenia trojszyka ulca to nie więcej niż jeden miesiąc. W najbardziej sprzyjających warunkach, samica w okresie 150 dni może wydać na świat nawet do miliona młodych osobników. Trojszyk żyje średnio 2 lata. Jednakże w naszej szerokości geograficznej nie przeżywa w środowisku naturalnym, czy też w ogrzewanych pomieszczeniach, ani zimy ani jesieni.

Występowanie
Trojszyk ulec pojawia się w pomieszczeniach zamkniętych, ogrzewanych, np. w magazynach, piekarniach, młynach, sklepach. Żeruje przede wszystkim w ziarnach zbóż, mące, chlebie, płatkach owsianych czy otrębach, czasami również w wyrobach wędliniarskich. Mimo dobrze rozwiniętych skrzydeł, trojszyk nie lata, jest natomiast bardzo ruchliwy i szybki. Trojszyk ulec to gatunek kosmopolityczny. Obecnie występuje w oby Amerykach, Azji, Europie, Afryce, również w Australii i Oceanii.

Szkody
Trojszyk ulec to najpopularniejszy szkodnik magazynowy na świecie. Wyrządza ogromne straty, gdyż obniża masę magazynowanych produktów oraz zanieczyszcza je wylinkami, odchodami, pyłem powstającym podczas żerowania. Ziarno zanieczyszczone przez trojszyka nie nadaje się do siewu ponieważ tak chrząszcze jak i larwy rozpoczynają żerowanie w ziarnku od zarodka. Chrząszcz pozostawia również po sobie bardzo nieprzyjemny zapach. Może także uszkadzać opakowania towarów, które nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed tym szkodnikiem.

Wciornastki to owady z kłująco-ssącym aparatem gębowym. Żywią się głównie sokami i tkankami roślinnymi powodując przy tym różnorodne uszkodzenia na roślinach uprawnych. O ile w uprawie roślin doniczkowych w mieszkaniach i na balkonach z rozpoznaniem takich szkodników jak mączlik szklarniowy (popularnie nazywany "białą muszką"), mszyce i czerwce, najczęściej nie mamy problemu, o tyle rozpoznanie wciornastków jest dość trudne.

Wciornastki mogą powodować dość zróżnicowane i nietypowe zniszczenia na roślinach doniczkowych. Objawy żerowania zazwyczaj widoczne są na liściach i kwiatach. Mogą to być drobne, jasne plamki lub srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia (strupiaste powierzchnie), różnego rodzaju przebarwienia i deformacje kwiatów. W obrębie plam powstających na liściach można też często zaobserwować czarne grudki, są to odchody wciornastków.

Najprostszy sposób, aby upewnić się czy mamy do czynienia z wciornastkami to podłożenie białej kartki pod liście i kwiaty roślin, na których istnieje podejrzenie żerowania szkodników. Następnie energicznie potrząsamy roślinami i sprawdzamy co spadło na kartkę. Jeżeli w ciągu kilku sekund na kartce pojawią się około milimetrowej długości szybko poruszające się ciemne lub żółte "kreseczki", a do tego będzie ich dość dużo, to znak, że mamy do czynienia właśnie z wciornastkami.

Wciornastek cieplarek (Parthenothrips dracaenae) bardzo często żeruje na kwiatach doniczkowych, uprawianych w mieszkaniach. Najczęściej atakuje figowce, palmy, bluszcze. To żółto-brązowy owad osiągający długość do 1,5 mm. Posiada 7-członowe czułki, w większej części żółte. Jego przednie skrzydła są przezroczyste, z wyjątkiem trzech brązowych przepasek.

Wciornastek szklarniowiec (Heliothrips haemorrhoidalis). Dorosłe owady mają około 1,5 mm długości, ciemnobrązową barwę z wyraźnie jaśniejszym odwłokiem. Posiadają 8-członowe, żółte czułki, a skrzydła jednolicie jasne. Szkodniki te często bywają zawlekane z importowanymi roślinami.

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) to owad o długości około 1,2 mm. Wiosną i latem jego ciało ma żółty kolor, natomiast jesienią - brązowy. Posiada 7-członowe czułki, zabarwione częściowo lub całkowicie na brązowo. Występuje na szparagu Sprengera, goździkach, gerberach i chryzantemach.

Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) – najgroźniejszy, występujący powszechnie w uprawach szklarniowych zarówno roślin ozdobnych jak i warzyw. Przenosi groźny wirus TSWV, powodujący degenerację roślin. Szkodnik szybko się namnaża i trudno go zwalczyć zarówno preparatami owadobójczymi jak i metodami biologicznymi. Ma długość około 1,7 mm i występuje w dwóch formach barwnych: wiosną i latem żółto-pomarańczowej, z brązowawą głową, a jesienią ciemniejszej, z brązowym tułowiem. Ich czułki są 8-członowe

Wygląd
Wołek zbożowy to czarny chrząszcz z rodziny ryjkowców. Jego wydłużone, smukłe ciało osiąga długość od 2 do 5mm. Przedplecze i pokrywy skrzydłowe są punktowane. Głowa również jest wydłużona, a na jej końcu znajduje się dobrze rozwinięty aparat gębowy oraz para czułek. Wołek nie posiada skrzydeł błoniastych, natomiast posiada trzy pary długich, silnych odnóży, pozwalających szybko poruszać się.

Rozwój
Wołek zbożowy to gatunek synatropijny, który żeruje na ziarnie magazynowanego zboża. Larwy rozwijają się w ziarnie żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia, ryżu oraz kukurydzy. Gdy brak ziarna, larwy mogą rozwijać się w produktach mącznych typu makarony lub suszony chleb. Samce mają krótszy i grubszy ryjek niż samice. Aby złożyć jaja samica drąży otwór w ziarnie i umieszcza w nim jedno jajo. Otwór zaślepia lepką wydzieliną, co zapobiega wypadnięciu jaja z ziarna i wysuszeniu. Larwa dorasta do 2,5mm, jej ciało jest białe i pomarszczone . W przyjaznych warunkach larwa przeobraża się w poczwarkę, po czym w dorosłego chrząszcza. Wołki żyją ok 2 lat, a samice składają około 300 jaj rocznie.

Szkody
Szkodliwość wołka jest bardzo duża i potrafi dochodzić do nawet 5% ziarna w magazynie lub silosie. W sprzyjających warunkach może dochodzić do jeszcze większych zniszczeń, sięgających nawet do kilkudziesięciu procent. Wołek jest trudny do wykrycia ponieważ żeruje wewnątrz ziarna. Wysoka temperatura to najbardziej sprzyjające warunki dla rozwoju wołka. Samice składają wówczas najwięcej jaj. Bardzo duża ilość wołków w jednym miejscu przyczynia się do podwyższenia temperatury ziarna. Powoduje to pomniejszenie przepływów powietrza co powoduje pleśnienie ziarna.

Dorosłe osobniki ukrywają się w ciemnych szczelinach magazynu, co utrudnia jego zwalczanie. Żerujące chrząszcze powodują zmniejszenie zawartości skrobi w ziarnie, a jednocześnie zwiększenie ilości tłuszczy, powodując pogorszenie jakości ziarna. Spożywania produktów zanieczyszczonych przez wołka może prowadzić do poważnych alergii i stanów zapalnych powodowanych przez chitynę zawartą w pancerzach oraz czynniki chorobotwórcze, rozwijające się w odchodach szkodników.

Wymiecinek pleśniakowiec to chrząszcz o ciele wielkości 2,3 do 3 mm. Można go znaleźć na śluzowcach i grzybach bytujących na drewnie pni i pniaków, w przegrzybiałej próchnicy i opadłym listowiu. W warunkach synantropijnych spotkać go można w stodołach, szopach, spichlerzach, spichlerzach, pleśniejących resztkach produktów roślinnych. Najprawdopodobniej żywi się pleśnią. Nie jest zaliczany do szkodników wyrządzających większe straty.

Wygląd
Żywiak to chrząszcz o niewielkim ciemnobrązowym, rdzawym lub brunatnym ciele. Pokrywy skrzydeł posiadają kropki ułożone w podłużne rzędy i drobne owłosienie dwojakiego rodzaju: przylegające i odstające. Żywiak osiąga od 2 do 5 mm długości. Dojrzałe osobniki dobrze latają.

Występowanie
Występuje powszechnie na całym świecie, szczególnie w regionach o cieplejszym klimacie. Występuje również w Polsce, jako gatunek pospolity, choć uważany za obcy. W regionach chłodniejszych obserwowany tylko w obszarach zasiedlonych przez ludzi. W najbardziej chłodnych rejonach jak północna Skandynawia, nie występuje w ogóle.

Szkody
Larwy żywiaka to groźne szkodniki wszelkich artykułów spożywczych przechowywanych w mieszkaniach i magazynach, również aptecznych czy zielnikowych. Atakuje także zbiory biblioteczne i muzealne, niszcząc silnymi żuwaczkami papier, tekturę, kleje introligatorskie, a nawet skórę. W artykułach żywnościowych i książkach buduje nieregularne chodniki, w których żeruje. Chodniki te zanieczyszcza odchodami, które mają postać żółtawego pyłu. Ze względu na ukryty tryb życia larw, zazwyczaj późno dostrzega się jego obecność. Jego pokarmem najczęściej jest sucha żywność gromadzoną przez człowieka. Można go znaleźć w suchym pieczywie, herbacie, przyprawach, ziołach, suszonych grzybach i owocach. Żeruje również na zbiorach bibliotecznych (szkodnik książek) i lekach - ang. nazwa żywiaka to "żuk apteczny”.

Rozwój
W ciepłym klimacie mogą występować od 2 do 3 pokoleń rocznie. W klimacie umiarkowanym rozwój trwa około 200 dni, więc rocznie żyje jedno pokolenie. Okres składania jaj trwa trzy tygodnie, a ich suma dochodzi do 100. Rozwój odbywa się temperaturze 12 - 35°C. Samica składa jedynie po 2 do 5 jajeczek w dogodnych miejscach. Larwy wykluwają się do 2 tygodni. Mają białawą barwę, głowę brunatną, ciało mają wygięte (w kształcie rogalika). Stadium larwalne trwa około 60 dni. Przechodzi przeobrażenie zupełne. Stadium poczwarki trwa około 15 dni. Masowy wylot dorosłych osobników odbywa się w czerwcu i lipcu.

Wygląd
Żywiak to chrząszcz o niewielkim ciemnobrązowym, rdzawym lub brunatnym ciele. Pokrywy skrzydeł posiadają kropki ułożone w podłużne rzędy i drobne owłosienie dwojakiego rodzaju: przylegające i odstające. Żywiak osiąga od 2 do 5 mm długości. Dojrzałe osobniki dobrze latają..

Występowanie
Występuje powszechnie na całym świecie, szczególnie w regionach o cieplejszym klimacie. Występuje również w Polsce, jako gatunek pospolity, choć uważany za obcy. W regionach chłodniejszych obserwowany tylko w obszarach zasiedlonych przez ludzi. W najbardziej chłodnych rejonach jak północna Skandynawia, nie występuje w ogóle.

Szkody
Larwy żywiaka to groźne szkodniki wszelkich artykułów spożywczych przechowywanych w mieszkaniach i magazynach, również aptecznych czy zielnikowych. Atakuje także zbiory biblioteczne i muzealne, niszcząc silnymi żuwaczkami papier, tekturę, kleje introligatorskie, a nawet skórę. W artykułach żywnościowych i książkach buduje nieregularne chodniki, w których żeruje. Chodniki te zanieczyszcza odchodami, które mają postać żółtawego pyłu. Ze względu na ukryty tryb życia larw, zazwyczaj późno dostrzega się jego obecność. Jego pokarmem najczęściej jest sucha żywność gromadzoną przez człowieka. Można go znaleźć w suchym pieczywie, herbacie, przyprawach, ziołach, suszonych grzybach i owocach. Żeruje również na zbiorach bibliotecznych (szkodnik książek) i lekach - ang. nazwa żywiaka to "żuk apteczny”.

Rozwój
W ciepłym klimacie mogą występować od 2 do 3 pokoleń rocznie. W klimacie umiarkowanym rozwój trwa około 200 dni, więc rocznie żyje jedno pokolenie. Okres składania jaj trwa trzy tygodnie, a ich suma dochodzi do 100. Rozwój odbywa się temperaturze 12 - 35°C. Samica składa jedynie po 2 do 5 jajeczek w dogodnych miejscach. Larwy wykluwają się do 2 tygodni. Mają białawą barwę, głowę brunatną, ciało mają wygięte (w kształcie rogalika). Stadium larwalne trwa około 60 dni. Przechodzi przeobrażenie zupełne. Stadium poczwarki trwa około 15 dni. Masowy wylot dorosłych osobników odbywa się w czerwcu i lipcu.